Strona 1 z 1

Kolory szewronów stopni

: 27 maja 2019, o 08:58
autor: marekn
Proszę o wyjaśnienie kwestii rodzaju i kolorów szewronów stopni na mundurach. GI Collector's Guide podaje, że ciemniejszy wzór przeznaczony jest dla mundurów wełnianych, a jaśniejszy z khaki na ciemnym granacie dla bawełnianych lub wełnianych. Czy dobrze rozumiem, że do munduru M1942 pasują szewrony khaki, natomiast do koszuli M1937 pasują teoretycznie oba wzory? Która wersja jest poprawna?

Re: Kolory szewronów stopni

: 27 maja 2019, o 21:32
autor: Maciek
Tak naprawdę szewrony noszono przeważnie „jak leci”, co widać zarówno na zdjęciach jak i oryginalnych mundurach. Wszystko jednak zależy od tego na jaką jednostkę masz zamiar się obszyć :)

Re: Kolory szewronów stopni

: 28 maja 2019, o 19:20
autor: marekn
Co do jednostki, to jestem niezdecydowany :D
Myślę, że jeżeli potraktuję to raczej jako stylizację, a nie ścisłą rekonstrukcję, to w takim razie nie będzie dużym błędem jak naszyję khaki na mundur M42 i oliwkowozielone na musztardową koszulę ;)

Re: Kolory szewronów stopni

: 12 lip 2019, o 11:44
autor: Grzegorz
Maciek ma rację. Nie należy kurczowo trzymać się informacji z regulaminów, a potem z jakichś książek powojennych. Odcieni szewronów było nie do policzenia. Pamiętać należy, że mowa o państwie, gdzie był kryzys materiałowy w każdej dziedzinie. Branża tekstylna pracująca dla sił zbrojnych produkowała z tego, co było dostępne, a niekoniecznie z tego, z czego powinno się robić i w jakich dokładnie barwach powinno się robić.

Niech ktoś dziś pokaże dwie czapki oficerskie drugowojennej US Army, które miałyby ten sam odcień. To tak tylko dla przykładu 8-)