AAHS Journal, Vol. 34 No. 4, Winter 1989

1st Marine Parachute Regiment
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 165
Rejestracja: 18 paź 2018, o 16:00
Lokalizacja: Warszawa

AAHS Journal, Vol. 34 No. 4, Winter 1989

Post autor: Grzegorz »

AAHS, czyli American Aviation Historical Society.

Polecam ciekawy artykuł o Paramarines z powyższego numeru tego periodyku. Artykuł nosi tytuł „The Paramarines. Organization and Training of USMC Parachute Troops, 1940-1944”.

Artykuł liczy osiem stron i omawia to, o czym głosi tytuł. Niezmiernie rzadko się zdarza, aby profesjonalna prasa lotnicza (w sensie stałopłatów i/lub wiropłatów) dokładnie poruszała kwestie spadochroniarstwa i dlatego ten artykuł polecam, bo jest wartościowy, nietypowy, rzadki. Nareszcie czasopismo lotnicze dostrzegło, że powinno być czasopismem o aeronautyce, a nie tylko o szybowcach, samolotach i śmigłowcach.

Widzimy w artykule m.in. rzadkie samoloty transportowo-desantowe jak na amerykańskie wojska airborne czasu II wojny, bo USMC miało pod tym względem trochę inne preferencje niż US Army. Czyli są to samoloty R2D-1 i R3D-2. Widzimy także wieże spadochronowe w Hightstown i New River. Przeglądową historię Paramarines artykuł doprowadza aż do rozwiązania regularnych jednostek i utworzenia na ich bazie Parachute Test and Experimental Detachment.

Artykuł ma 31 przypisów i 11 ilustracji. Dla miłośników szczegółów jest tabela pt. „Equipment, 1st Parachute Battalion, 1 July 1942”, gdzie omawia się ile na batalion przypadało jakiej broni, spadochronów i pojazdów. Jest także ciekawa tabela pt. „Battle Honors of USMC Parachute Units in World War II”. Omawia się tu operacje 1., 2., i 3. batalionu Paramarines oraz 1st Parachute Regiment USMC.
„Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią” - Oscar Wilde
Odpowiedz