Latarka TL-122 D

Dział poświęcony wyposażeniu i ekwipunkowi wojsk powietrznodesantowych (i nie tylko) US ARMY w trakcie II wojny światowej
Awatar użytkownika
Maciek
Corporal | Pathfinder
Corporal | Pathfinder
Posty: 459
Rejestracja: 16 maja 2014, o 16:25
Lokalizacja: Prawilny Mokotów
Kontaktowanie:

Latarka TL-122 D

Post autor: Maciek »

Jako, że forum odżyło po raz pierwszy od wieków to zacznijmy w końcu jakąś merytoryczną dyskusję :mrgreen:

Czy ktoś z tu obecnych dysponuje zdjęciami przedstawiającymi użycie przez U.S Army latarek ostatniego wojennego wzoru w postaci TL-122 D? Latarki te zostały weszły teoretycznie na wyposażenie armii pod koniec 1944, ale niestety nigdy nie wiedziałem ich w „akcji” :)
GRH FIVE-O-DEUCE (502nd PIR 101st Airborne)
https://502-101airborne.pl


"To mały człowiek dla ludzkości, bo faktycznie jest niewysoki"

Miszoł + Maciek + Wojtyś = ❤ Najlepsi Przyjaciele Forever ❤

Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 165
Rejestracja: 18 paź 2018, o 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latarka TL-122 D

Post autor: Grzegorz »

Trafne pytanie.

Posprawdzałem wszystko, co mam do operacji Varsity, ale nie znalazłem nikogo z tą latarką.

Zadanie nie jest łatwe. Trzeba by zrobić olbrzymi research wśród zdjęć tzw. dywizji wysokonumerowych, które najpóźniej docierały na ETO oraz wśród zdjęć dywizji o największych stratach do przełomu jesień/zima '44, które otrzymywały najwięcej żołnierzy z uzupełnień prosto z USA. Obstawiałbym, że tacy właśnie żołnierze najprędzej byliby właścicielami tych latarek.

Różnie mogło być z tymi wersjami D. Trzeba też pamiętać o czynniku zwanym Quartermaster Pipeline, czyli o „rurociągu dostaw” i jego wydolności. Zazwyczaj Amerykanie podają, że podczas II w.ś. trzeba było pół roku, aby od chwili, gdy robotnik w USA wziął do ręki jakiś materiał i narzędzia do wyprodukowania czegoś dla wojska a potem, żeby to coś trafiło do okopu na pierwszej linii frontu.
„Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią” - Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 165
Rejestracja: 18 paź 2018, o 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latarka TL-122 D

Post autor: Grzegorz »

Szukam, szukam, ciągle szukam :-)

Na razie znalazłem wersję B lub C (trudno powiedzieć z tego zdjęcia) - żeby było śmieszniej na spadochroniarzu brytyjskim w roku 1945, czyli z czasu rozprawy British Paras z komunistyczną partyzantką grecką, tym bardziej, że to zdjęcie z USAAFowskiego 4th Troop Carrier Squadron, który służył też na Bałkanach.
„Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią” - Oscar Wilde
Odpowiedz