M1910 T handle shovel

Dział poświęcony wyposażeniu i ekwipunkowi wojsk powietrznodesantowych (i nie tylko) US ARMY w trakcie II wojny światowej
Lip
Posty: 3
Rejestracja: 3 lut 2016, o 08:33

M1910 T handle shovel

Post autor: Lip »

Witam!
Czy mógłbym prosić o pomoc w celu ustalenia do kiedy saperki m1910 były używane przez spadochroniarzy?
Co za tym idzie następnym modelem będzie m43.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Sergeant | Pathfinder
Sergeant | Pathfinder
Posty: 3660
Rejestracja: 28 sty 2011, o 19:37
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Krzysiek »

Hej,

W trakcie Market Garden są jeszcze widoczne u świeżo przezbrojonych i przemundurowanych w sorty M1943 spadaków z 101st
więc śmiało można założyć, że były używane aż do końca wojny (już w bardzo limitowanej ilości) czy też wyczerpania zapasów.
GRH FIVE-O-DEUCE (502nd PIR 101st Airborne)
https://502-101airborne.pl


"Im głupszy dowódca, tym trudniejsze zadania mu powierzają."

Obrazek
Lip
Posty: 3
Rejestracja: 3 lut 2016, o 08:33

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Lip »

Dziękuję za odpowiedź! :D
A czy można prosić o zdjęcia z MG? Bostogne?
Ponieważ nie mogłem nic wyszukać a szukałem już nie raz. Rozumiem, że to wyjątki?
Awatar użytkownika
Krzysiek
Sergeant | Pathfinder
Sergeant | Pathfinder
Posty: 3660
Rejestracja: 28 sty 2011, o 19:37
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Krzysiek »

Po Normandii należy już je traktować jako wyjątek. Zresztą już w Normandii w 101st tych łopatek było mało i to widać na zdjęciach
czy kronikach. W Market już trzeba ich wypatrywać. A później raczej opierać się na założeniu, że coś mogło się ostać. Piechociarze
jeszcze je nosili.

Zdjęcia podeślę wieczorem na maila.
GRH FIVE-O-DEUCE (502nd PIR 101st Airborne)
https://502-101airborne.pl


"Im głupszy dowódca, tym trudniejsze zadania mu powierzają."

Obrazek
Lip
Posty: 3
Rejestracja: 3 lut 2016, o 08:33

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Lip »

Dzięki! :D
Awatar użytkownika
nicpon
Honorable Discharge | Private First Class | Pathfinder
Honorable Discharge | Private First Class | Pathfinder
Posty: 530
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 18:05
Lokalizacja: Oberschlesien
Kontaktowanie:

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: nicpon »

Z Arden o ile dobrze pamiętam to w muzeum w Bastogne T handle (chyba nawet skracana) u jednego manekina wisiała. Ale musiał bym poszukać tego foto czy czasem nie był to szybownik, poza tym muzealne wystawy to wiadomo, żaden dowód.
"Gdyby tchórzostwo było walutą, 506 pułk składał by się z samych milionerów." David K. Webster

Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 165
Rejestracja: 18 paź 2018, o 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Grzegorz »

Baniak pisze:
3 lut 2016, o 10:27
...śmiało można założyć, że były używane aż do końca wojny (już w bardzo limitowanej ilości) czy też wyczerpania zapasów.
Tak jest. Do tego stopnia, że doczekały się pokrowców-nosideł w barwie OD#7, zatem łopatki te nie poszły na złom wraz z wprowadzaniem saperek M1943.
„Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią” - Oscar Wilde
Awatar użytkownika
Krzysiek
Sergeant | Pathfinder
Sergeant | Pathfinder
Posty: 3660
Rejestracja: 28 sty 2011, o 19:37
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Krzysiek »

Egzemplarz w OD#7 chętnie bym zobaczył chociażby na zdjęciu bo szczerze pisząc nigdy takiego nie spotkałem
w szeroko pojętych internetach włączając w to portale aukcyjne.
GRH FIVE-O-DEUCE (502nd PIR 101st Airborne)
https://502-101airborne.pl


"Im głupszy dowódca, tym trudniejsze zadania mu powierzają."

Obrazek
Awatar użytkownika
Milosz
Private First Class | Pathfinder
Private First Class | Pathfinder
Posty: 225
Rejestracja: 29 sie 2016, o 12:02
Lokalizacja: Białostocki Brooklyn
Kontaktowanie:

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Milosz »

Z tym, że warto przyjąć pewien margines błędu pomylenia pokrowca w OD7 z pokrowcem w OD3/Pea Green mocno ubrudzonego lub pomalowanego farbą, Ewentualnie zabarwionego czymś
GRH FIVE-O-DEUCE (502nd PIR 101st Airborne)
https://502-101airborne.pl


"Epicka przygoda! Trzech rycerzy, Elf, Krasnolud i Człowiek (...)"

Miszoł + Maciek + Wojtyś = ❤ Najlepsi Przyjaciele Forever ❤

Obrazek
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 165
Rejestracja: 18 paź 2018, o 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: M1910 T handle shovel

Post autor: Grzegorz »

Baniak pisze:
19 paź 2018, o 17:41
Egzemplarz w OD#7 chętnie bym zobaczył chociażby na zdjęciu bo szczerze pisząc nigdy takiego nie spotkałem
w szeroko pojętych internetach włączając w to portale aukcyjne.
No i to jest dobra odpowiedź, bo na miejscu każdego też chciałbym zobaczyć taki pokrowiec.

A wygląda to tak: Gdy mniej więcej 19 lat temu kupowałem moje obie łopatki M1910 (normalną i skróconą) to ich pokrowce OD#7 rzadko, bo rzadko, ale jednak chodziły po US eBayu. I miałem ich zdjęcia. I dyskutowaliśmy o takich pokrowcach na praojcu USMF, czyli na nie istniejącym już subforum gunboards.com zniszczonym przez hakerów.

Te – jak teraz widzę cenne zdjęcia – niestety spaliły mi się w poprzednim komputerze, więc pokazać nie mogę. Teraz sobie pluję w brodę, że nie zafundowałem sobie takiego pokrowca, ale te 19 lat temu byłem, niestety, kimś, kogo Amerykanie nazywają „khaki nazi”. Wiedza o wszelkich barwach „transitional green” i OD#7 w relacji do roku budżetowego wdrażania tych rzeczy do produkcji przyszła u mnie niestety później. Dziś już nie odpuszczam rzeczy OD#7 nawet z 1945 roku budżetowego, ponieważ to nie to samo, co rok kalendarzowy i spokojnie mogło toto dotrzeć na front. No ale takie mądrości to niestety przychodzą z wiekiem i doświadczeniem.

Ale…, żeby post nie był z niczym to pokażę mimo wszystko pewną ciekawostkę. Otóż zielone, i to dość ciemne, pokrowce na łopatki M1910 funkcjonowały już przed I wojną. Poniżej jest pokrowiec od łopatki z roku 1913 wyprodukowanej przez RIA. Jest to rzecz trochę ciemniejsza od drugowojennego „transitional green, a trochę jaśniejsza od klasycznego OD#7.

Obrazek
Milosz pisze:
19 paź 2018, o 18:38
Z tym, że warto przyjąć pewien margines błędu pomylenia pokrowca w OD7 z pokrowcem w OD3/Pea Green mocno ubrudzonego lub pomalowanego farbą, Ewentualnie zabarwionego czymś
To też oczywiście racja.

Jak już kiedyś dawno temu zacząłem się lepiej orientować w tych sprawach to specjalnie pytałem, czy te pokrowce nie są „blancoed”. Odpowiedź zawsze była, że nie. I wierzę, bo blancowanie to była głównie domena kawalerii, raczej nie piechoty.


PS
Łopatki M1910 były produkowane jeszcze w roku budżetowym 1943, więc spokojnie mogły się załapać na wszelkie barwy pokrowców.

Obrazek
„Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią” - Oscar Wilde
Odpowiedz